Komarci i krpelji – kako se zaštititi?
Topli dani mame nas u prirodu, ali sa njima dolaze i neželjeni insekti – komarci i krpelji. Iako deluju bezazleno, istina je da oni mogu predstavljati ozbiljnu pretnju po naše zdravlje. Zato donosimo savete kako prepoznati simptome bolesti koje ovi insekti mogu preneti, zašto je pravovremena reakcija ključna i koje preventivne mere zaista deluju.
Ujed komarca - kada potražiti pomoć lekara?
Ujed komarca najčešće izaziva prolazan svrab i crvenilo, ali u određenim slučajevima može predstavljati ozbiljniji zdravstveni problem. Neki komarci prenose bolesti poput virusa Zapadnog Nila, koji se javlja i u Srbiji, naročito od juna do novembra. Iako većina zaraženih osoba nema simptome, kod pojedinih mogu da se razviju ozbiljnije tegobe. Posebnu pažnju treba obratiti ako se nakon ujeda jave simptomi poput izraženog otoka, gnojenja, sve jačeg crvenila, povišene temperature, drhtavice, crvene linije koja se širi od mesta ujeda ili uvećanih limfnih čvorova. U tim slučajevima, neophodno je potražiti lekarsku pomoć.
Kako se zaštititi?
- Uklonite stajaću vodu oko kuće;
- nosite svetlu odeću dugih rukava i nogavica;
- koristite repelente (lavanda, eukaliptus, limunska trava);
- izbegavajte parfeme na otvorenom.
Krpelji - tihi rizik iz trave
Krpelji se najčešće nalaze u visokoj travi, šumama, ali i u gradskim parkovima, a iako su maleni i neprimetni, mogu preneti ozbiljne bolesti poput Lajmske bolesti i krpeljnog meningoencefalitisa. Prvi znaci infekcije najčešće uključuju crvenilo koje se širi iz mesta ujeda, umor, povišenu temperaturu i bolove u zglobovima. Ukoliko vas ujede krpelj, važno je da ga pažljivo uklonite pincetom, bez upotrebe alkohola, ulja ili drugih sredstava, jer mogu izazvati ispuštanje opasnih bakterija. Krpelja treba izvući celog i što bliže koži – ako deo ostane u telu, neophodno je obratiti se lekaru. Nakon uklanjanja, važno je narednih mesec dana pažljivo pratiti opšte stanje organizma i eventualne promene na koži. Samoinicijativno uzimanje antibiotika se ne preporučuje – terapija se sprovodi isključivo uz savet lekara.
Koje su preventivne mere?
- Nosite svetlu, zatvorenu odeću od glatkih materijala;
- izbegavajte visoku travu;
- po povratku iz prirode istuširajte se i detaljno pregledajte telo;
- zaštitite kućne ljubimce ampulama, ogrlicama ili sprejevima;
- razmotrite vakcinaciju ako često boravite u šumama.
Zdravlje počinje prevencijom
Bez obzira da li planirate vikend na selu, izlet ili popodnevno druženje u parku, važno je da budete informisani i spremni. Ujed komarca ili krpelja može biti samo neprijatnost, ali može biti i više od toga. Zato su adekvatne mere zaštite i pažljivo praćenje simptoma ključni za bezbrižno uživanje u prirodi.
