Sve što vas je zanimalo o mezoterapiji
Mezoterapija je savremena, neinvazivna medicinska procedura kojom male količine koktela (vitamina, minerala, prirodnih ekstrakata, amino kiselina...) unosimo u mezoderm (srednji sloj kože) lica ili tela, pomoću veoma malih, tankih igala.
Najčešća primena mezoterapije, jeste upravo u rešavanju estetskih problema. Tretiraju se problematični delovi tela precizno određenim koktelima u zavisnosti od potreba pacijenta i procene lekara nakon pregleda. Unose se male količine supstanci u lokalizovana područja, a broj tretmana zavisi od stanja tretirane regije i rezultata koji želimo postići.
Mezoterapija je nastala u Francuskoj 1952. godine, a razvio ju je Dr Michael Pistor. Dr Pistor imao je za cilj da ubrizga malu količinu lekova, malo puta, tačno u odgovarajuće mesto. A od 1987. godine Akademija medicinskih nauka u Francuskoj, uvrstila je mezoterapiju u tradicionalnu medicinu, koristeći je u neurologiji, ginekologiji i dermatologiji, kao i estetskoj medicini.
Postoje dve vrste mezoterapije: mezoterapija iglicama i mezoporacija bez igala.
Mezoterapija lica
Primenom mezoterapije na licu, tretiraju se problemi na koži koji su posledica starenja, stresa i nezdravih životnih navika (bore na licu, opuštena, dehidrirana i umorna koža lica, vrata i dekoltea). Šta će se primeniti, određuje se individualno, prema stanju kože koja se tretira, mestu i efektu koji se želi postići. Potrebno je nekoliko tretmana za svežiji, odmorniji i mlađi izgled (uz naknadno održavanje). Može se primenjivati i na ženama i na muškarcima, kako mladim osobama, tako i onima od 60 i više godina.
Sumirano:
- mezoterapija se primenjuje na delovima tela najizloženijim spoljašnjim štetnim uticajima (lice, vrat, dekolte i ruke);
- protokoli su osmišljeni da revitalizuju kožu i daju joj novi sjaj;
- mezoterapijom se poboljšava izgled i kvalitet kože lica, vrata i dekoltea;
- vraća joj se izgubljeni tonus, otklanjanja umorni izgled, vrši njena hidratacija;
- potrebno je nekoliko tretmana za svežiji, odmorniji i mlađi izgled;
- unošenjem posebno određenih koktela koži se jednostavno daje sve ono što joj nedostaje, a sam metod je bezbolan za pacijenta.
Tretmani se mogu izvoditi u seriji 0, 10 i 20 dana ili jednom mesečno, a trajanje tretamana je 30 minuta.
Šta je lipoliza?
Mezoterapija se primenjuje i kod smanjivanja lokalizovanih masnih naslaga. Svedoci smo da pored dijete, upornog i intezivnog vežbanja, i kada dostignemo željenu telesnu težinu, nije moguće skinuti višak kilograma sa određenih delova našeg tela. Lipoliza predstavlja direktno unošenje mezoterapijskih koktela u kritične regije tela, upravo one čiji obim želimo da smanjimo (stomak, kolena, butine, sedalna regija...). Uneti kokteli dovode do razgradnje masnog tkiva, a proces je spor i bez opterećenja za organizam, a efekti na smanjenje obima se vrlo brzo vide po započinjanju tretmana.
Lipoliza nije isto što i liposukcija
Lipoliza ima puno prednosti u odnosu na liposukciju. Pre svega, nije hirurša metoda, i rezultati se postižu beu anestezije i hospitalizacije. Masne naslege se uklanjaju tamo gde je baš potrebno, istovremeno otklanjajući i celulit u regijama koje se tretiraju. Lipoliza je potpuno bezbolna metoda, koktel se unosi malim, veoma tankim iglama na željeno mesto, a na mestu uboda može se javiti svrab, crvenilo i retko modrica koja se povlači nakon par dana.
Potrebno je najčešće 6 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje, a trajanje tretmana je 45 minuta.
Mezoterapija u lečenju celulita
Više od 90% žena se u životu susrela ili susreće sa celulitom. Za njegov nastanak zaslužni su genetika, ishrana, fizička neaktivnost i stres, a nekada i ništa od navedenog.
Rizična mesta za pojavu celulita su butine, sedalna regija, kolena i ukoliko na bilo koji način smetaju, mogu se tretirati mezoterapijskim koktelima. Mezoterapija u lečenju celulita je jedna od uspešnijih metoda i primenjuje se u mnogim zemljama već više godina.
Kada govorimo o celulitu, postoje četiri stadijuma.
Stadijum 0: Celulit nije vidljiv, čak i kada se pritisne koža.
Stadijum 1: Celulit nije vidljiv kada se stoji ili leži, ali je prisutan ako se koža pritisne.
Stadijum 2: Celulit je vidljiv kada se stoji, nije vidljiv kada se leži.
Stadijum 3: Celulit je vidljiv i kada se stoji i kada se leži.
Nakon pregleda i određivanja regije tela koju će tretirati, lekar individualno određen koktel unosi u problematični deo tela. Koliko tretmana će biti potrebno zavisi od stanja zahvaćene regije. Svakako bi bilo veoma korisno da se pomenuti tretmani redovno kombinuju sa drugim metodama kao što je ručna masaža, fizička aktivnost i korekcija ishrane.
Lekar koji sprovodi mezoterapiju uputiće Vas kada je potrebno da idete na masažu, koje i kada fizičke aktivnosti da sprovedete i kako da se hranite na pravilan način. Preporučuje se maksimalno 10 tretmana u razmaku od 1 nedelje.
Mezoterapija ruku
Mezoterapija se može primeniti i za lepši izgled ruku. Efekat je momentalno vidljiv, tako da se ovaj tretman preporučuje i neposredno pred važne događaje, kao što je venčanje, važne prezentacije i slično. Posle tretmana nisu vidljivi nikakvi znaci iritacije, čak ni crvenilo. Mezoterapijom se poboljšava i izgled i kvalitet kože. Vraća joj se izgubljeni tonus, otklanjanja umorni izgled i postiže prirodna hidratacija. Unošenjem posebno određenih koktela koži se jednostavno daje sve ono što joj nedostaje, a sam metod je bezbolan za pacijenta.
Kontraindikacije za primenu mezoterapije
O kontraindikacijama kada je primena mezoterapije u pitanju, svakako će vas obavestiti lekari pre same procedure, a u nastavku navodimo neke:
- alergija na komponenete preparata;
- trudnoća i dojenje;
- kožne infekcije i herpes;
- poremećaji koagulacije i antikoagulantna terapija;
- teža kardiovaskularna oboljenja, pejsmejker;
- bubrežna i hepatička insuficijencija;
- autoimuna oboljenja;
- maligna oboljenja;
- epilepsija.