6. decembar 2024.

Otkrivamo najčešće zablude o zamrzavanju jajnih ćelija

O plodnosti

Savremeni stil života, fokus na karijeru i finansijsku stabilnost, izbor partnera, ali i strah od dodatne odgovornosti doprineli su tome da mnogi roditeljstvo odlažu za kasnije životno doba. Međutim, biološki sat ostaje nepromenjen – plodnost kod žena značajno opada nakon 35. godine, dok šanse za uspeh vantelesne oplodnje u 40. godini iznose svega 20%, a nakon 45. godine padaju na manje od 1%. Kako bi očuvali plodnost i povećali šanse za trudnoću u budućnosti, zamrzavanje jajnih ćelija (i spermatozoida) sve je učestalija pojava, i rešenje koje omogućava bezbrižnost u planiranju budućnosti i porodice.

Šta svaka žena koja razmišlja o zamrzavanju jajnih ćelija treba da zna?

Iako zamrzavanje reproduktivnog materijala predstavlja revolucionarnu proceduru koja omogućava apsolutnu bezbrižnost i rasterećenost, prate je mnoga pogrešna uverenja i dezinformacije. S tim u vezi, razgovarali smo sa prof. dr Elianom Garalejić, stručnjakinjom za ginekologiju i akušerstvo, subspecijalistom fertiliteta i steriliteta iz IVF Centra MediGroup Jevremova i dobili odgovore na najčešće nedoumice koje se vezuju za ovo pitanje.

Mit - zamrzavanje jajnih ćelija radi se tek nakon 35. godine

Iako postoji mišljenje da je ovo procedura koja je rezervisana sa žene koje imaju više od 35 godina, zamrzavanje jajnih ćelija preporučuje svim ženama koje žele da odlože materinstvo, uključujući i one mlađe od 35 godina.

,,Idealno je da žene razmotre ovu opciju pre 35. godine jer tada postoji najveća šansa za uspešnu trudnoću u budućnosti", dodaje prof. dr Garalejić. Procedura se preporučuje i onima koji trenutno nemaju zdravstvene probleme, jer sa godinama plodnost prirodno opada.

Mit - zamrzavanje reproduktivnog materijala razervisano je samo za žene

Još jedan mit sa kojim se često susrećemo. Pored toga što žene mogu zamrznuti svoje jajne ćelije, tako i muškarci mogu zamrznuti svoje semene ćelije i tkiva testisa u cilju očuvanja plodnosti.

Idealno je da muškarci zamrznu spermu pre nego što napune 40 godina, jer kasnije godine mogu dovesti do genetskih oštećenja koja mogu uticati na smanjeni kvalitet i plodnost spermatozoida. Važno je napomenuti da zdravlje i dobra psihofizička kondicija muškarca ne moraju uopšte korelirati sa rezultatima spermograma. Preporučuje se da muškarci razmotre opciju zamrzavanja sperme, bez obzira na to da li imaju odličan ili loš spermogram, pod uslovom da on zadovoljava kriterijume za vantelesnu oplodnju.

Mit – zamrzavanjem jajnih ćelija žena može ranije ući u menopauzu

Prema rečima prof. dr Garalejić, zamrzavanje jajnih ćelija ni na koji način ne utiče na prirodan proces menopauze niti povećava rizik od bilo kakve bolesti. Često se susrećemo i sa strahom da se zamrzavanjem troše jajne ćelije, što nije tačno. Reč je o proceduri koja je potpuno bezbedna i ne ugrožava zdravlje žene.

Mit - postupak zamrzavanja jajnih ćelija rizičan je po trudnoću ili zdravlje bebe

Savremena medicina i te kako prepoznaje značaj očuvanja plodnosti, tako da su današnje tehnike krioprezervacije jajnih ćelija, spermatozoida, embriona i tkiva testisa dostigle izuzetno visok nivo u pogledu bezbednosti, efikasnosti i svrhovitosti. Ove napredne metode garantuju očuvanje reproduktivnih mogućnosti, pri čemu postupak očuvanja plodnosti nema nikakav negativan uticaj na kasniju trudnoću niti na zdravlje bebe.

Mit - zamrznuti materijal ne može dugo opstati

Tehnologija zamrzavanja omogućava dugotrajno čuvanje reproduktivnog materijala, što znači da ne postoji ograničen vremenski rok za čuvanje jajnih ćelija. Sve dok se jajne ćelije nalaze u kontrolisanim uslovima, ženama daje slobodu da planiraju trudnoću onda kada su spremne.

Šta nakon odmrzavanja jajnih ćelija?

„Posle odmrzavanja jajnih ćelija biolozi vrše njihovu oplodnju sa spermatozoidima partnera i eventualno dobijen embrion se ubacuje u matericu žene,  a ukoliko ima više embriona i ukoliko su dobrog kvaliteta oni se mogu zamrzavati. Pacijentkinja se priprema za taj ciklus i dobija odgovarajuću terapiju“, ističe prof. dr Garalejić.

 

Iako zamrzavanje jajnih ćelija ne garantuje trudnoću, šanse za uspeh su znatno veće ako se materijal zamrzne pre 35. godine, a kako objašnjava prof. dr Garalejić, procenat uspešnosti kod žena koje zamrznu jajne ćelije pre 35. godine je isti kao da su se podvrgle postupku biomedicinski potpomognute oplodnje u tom periodu.

 

IVF Centar MediGroup Jevremova, na čelu sa prof. dr Elianom Garalejić, se nesumnjivo svrstava u jednu od najstarijih klinika za vantelesnu oplodnju, sa iskustvom dužim od 30 godina. Prva zamrzavanja embriona, izvršena krajem devedesetih godina, i skoro deset hiljada rođenih beba iz ove ustanove, nesumnjivo joj daju kredibilitet jedne od najuspešnijih klinika za vantelesnu oplodnju u Srbiji i regionu.

 

zamrzavanje jajnih celija

MediGroup