Da li ste čuli da je Brain Rot (truljenje mozga) reč 2024. godine?
Šta je Brain Rot?
Brain Rot, trulež, ili truljenje mozga, predstavlja žargonski izraz koji se danas koristi za pojavu koja nam je svima poznata, a to je prekomerna količina vremena provedenog na internetu, ispred ekrana. Iako je termin u upotrebi već neko vreme, prema Oksford (Oxford) rečniku, u 2024. godini upotreba se povećala za čak 230%.
Kako je došlo do toga?
Jezički stručnjaci sa Oksforda (Oxford) napravili su spisak reči koje oslikavaju raspoloženja i razgovore koji su oblikovali 2024. godinu – a nakon javnog glasanja, u kom je učestvovalo 37.000 ljudi, Brain Rot (truljenje mozga) izabrana je za reč godine. Ova odluka uslovljena je zabrinutošću zbog prekomernog konzumiranja sadržaja lošeg i nestimulativnog kvaliteta, naročito na društvenim mrežama, što dokazuje da korišćenje slobodnog vremena na ovaj način može imati značajne negativne posledice po percepciju sveta oko nas.
Definicija Brain Rot-a?
Brain rot (moždana trulost) definiše se kao pogoršanje mentalnog i intelektualnog stanja osobe, usled prekomernog konzumiranja onlajn sadržaja, pogotovo onog koji se smatra trivijalnim i nezahtevnim. Izbor ove reči ukazuje da je prepoznata tendencija društva da umanjuje vrednost složenih ideja ili ideja koje se mogu interpretirati na više načina, u korist onih jednostavnih, što ukazuje na značajno umanjenje mentalnog i intelektualnog napora.
Na koji način Brain Rot utiče na pojedince i društvo?
Kada prekomerno konzumiramo sadržaj koji je osmišljen da bude što kraći, što površniji i što zabavniji, dolazi do posledica u ponašanju ljudi koje se manifestuju u sledećem obliku:
• smanjenoj sposobnosti za dublje promišljanje i dublju analizu problema i informacija;
• manjkom empatije i komunikacije u realnom svetu;
• osećaju izolovanosti;
• niskom samopouzdanju i anksioznosti;
• zavisnosti od društvenih mreža.
Ko je posebno u riziku?
Kao što i možemo da pretpostavimo, mladi su u naročitoj u opasnosti, pre svega jer je njihov mozak još uvek u fazi razvoja, ali i tendencije da broj sati provedenih ispred ekrana kozumiraju više od odraslih.
Kako sprečiti Brain Rot (truljenje mozga) kod najmlađih?
Stručnjaci iz MediGroup MindCare klinike za psihologiju, psihoterapiju i razvoj preporučuju roditeljima da:
• omogućite raznovrstan i inspirativan sadržaj deci, kao što su sport, knjige, čitanje, umetnost i vreme provedeno u prirodi;
• postavite jasna pravila kada je vreme provedeno ispred ekrana u pitanju;
• provodite što više vremena van kuće, u parkovima i prirodi;
• potražite stručnu pomoć ukoliko primetite simptome zavisnosti od interneta ili društvenih mreža.
U MediGroup MindCare klinici za psihologiju, psihoterapiju i razvoj, možete potražiti savet našeg stručnog tima, lekara specijalista, ukoliko kod dece primetite simptome zavisnosti od društvenih mreža, ili ako vam je potrebna pomoć kako da usmerite decu u ranom razvojnom periodu i sprečite Brain Rot.