Oktobar je mesec borbe protiv raka dojke
Da li ste znale da je rak dojke izlečiv u čak 90% slučajeva ako se otkrije na vreme?
Rak dojke predstavlja vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji širom sveta. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, godišnje na nivou sveta oboli oko 2.260.000 žena. Kako bi se podigla svest o važnosti prevencije, ranog otkrivanja te pravovremenog započinjanja lečenja - mesec oktobar, je na nivou celog sveta, odabran da bude Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke. Rak dojke je izlečiv u preko 90% slučajeva ukoliko se otkrije na vreme budući da su terapijske mogućnosti veće i lečenje efikasnije, čime se podiže kvalitet života obolelih žena.
Šta je rak dojke?
Rak dojke je jedna od najčešćih malignih bolesti kod žena. Dojke su sačinjene od masti, žlezda i vezivnog (vlaknastog) tkiva. Imaju nekoliko lobusa, koji se razdvajaju u lobuluse koji se završavaju u mlečnim žlezdama. Male cevi vode iz mnogih malih žlezda, spajaju se zajedno i završavaju u bradavici. Ovi kanali su mesto gde se javlja 80% karcinoma dojke.
Koji su najčešći faktori rizika za nastanak raka dojke?
Najvažniji faktori rizika za nastanak karcinoma dojke su životna dob, genetska predispozicija, dužina reproduktivnog perioda, broj porođaja, starost pri prvom porođaju, gojaznost, kao i proliferativne bolesti dojke i karcinom endometrijuma.
Samopregled dojki u 5 koraka
Budući da na određene fakore rizika nije moguće uticati MediGroup preporuka je da posvećivanje dodatne pažnje sekundarnoj prevenciji – najpre samopregledu dojki. Ukoliko pri samopregledu dojki primetite bilo kakvu sumnjivu promenu, javite se lekaru.
- Korak 1 - Svucite se do pojasa. Najpre ruke ispružite uz telo, stanite pred ogledalo i promatrajte svoje dojke tražeći bilo kakvu promenu u veličini, položaju ili obliku.
- Korak 2 - Ruke savijete u laktovima i podbočite se. Pažljivo pogledajte dojke spreda, a potom se polako okrećite na levu i desnu stranu posmatrajući dojke u ogledalu.
- Korak 3 - Podignite ruke iznad glave i kao u prethodna dva koraka pogledom potražite moguća vidljiva ispupčenja, ulegnuća, zaravnjenja, crvenilo ili povrede.
- Korak 4 - Podignite levu ruku iznad glave. Zamislite dojku kao sat. Ispruženim prstima desne ruke počnite pregled leve dojke. Pregled započnite iz položaja 12 sati i nežnim kružnim pokretima opipajte dojku od baze dojke ka bradavici u pravcu kretanja kazaljki na satu. Na kraju, nežno kažiprstom i palcem pritisnite bradavicu kako biste videli da li je prisutan iscedak iz dojke. Svako mesto opipajte sa tri kružna pokreta: prvi neka bude vrlo nežan, drugi nešto jači dok treći treba da bude vrlo čvrst. Na taj način ćete najlakše moći da osetite promenu, ukoliko ona postoji. Nastavite opipavanje dok ne ispunite ceo krug. lstim pokretima nastavite i pregled pazušne jame. Pri samopregledu možete koristiti losion za telo ili pregled obaviti za vreme tuširanja budući da vam je tada koža glatka, a vrhovi prstiju osetljiviji. Potom, podignite desnu ruku i ponovite postupak.
- Korak 5 - Savet je da legnete na krevet i mali jastuk ili složeni peškir stavite pod levu lopaticu. Taj položaj tela je pogodan budući da se tkivo dojke ravnomerno rasporedi čime se olakšava samopregled. Stavite levu ruku pod glavu, a desnom rukom pregledajte levu dojku na isti način kao pri stojećem stavu. Nakon toga, na isti način pregledajte desnu dojku.
MediGroup preporuka za oktobar
Preporuka lekara je da žene starije od 25 godina jednom godišnje obavljaju preventivni pregled dok se mamografski pregled, na do dve godine, savetuje svim ženama starijim od 40 godina.
Dijagnostički centar MediGroup Slavija je opremljen medicinskom opremom poslednje generacije uz koju stručnjaci iz oblasti radiologije precizno mogu otkriti rane promene na tkivu dojke i provesti pacijenta kroz proces lečenja.
Iskoristite posebne pogodnosti u MediGroup Dijagnostičkom centru Slavija i zakažite svoj termin!
Ultrazvučni pregled dojki predstavlja neinvazivnu dijagnostičku proceduru putem koje se mogu detektovati patološke promene dojke kod pacijentkinja mlađih od četrdeset godina. Pregledom pazušnih jama moguće je ustanoviti postojanje uvećanih limfnih čvorova, što je od velikog značaja za utvrđivanje dijagnoze. Ultrazvučni pregled dojki je potpuno sigurna metoda budući da nema štetnog zračenja. Ultrazvučni pregled dojki ne zahteva posebnu pripremu i preporuka je da se obavlja između sedmog i desetog dana menstrualnog ciklusa. Savet lekara je da žene starije od 25 godina jednom godišnje obavljaju preventivni pregled.
Digitalna mamografija dojke je neinvanzivna radiološka metoda pregleda koja se koristi kao jedna od dijagnostičkih procedura za otkrivanje ranih patoloških promena u dojkama. Mamografski pregled ne zahteva posebnu pripremu i preporuka je da se obavlja između petog i petnaestog dana menstrualnog ciklusa, dok kod žena sa neredovnim ciklusima ili u menopauzi, pregled se može obaviti bilo kada. Preporuka lekara je da žene starije od 40 godina na svake dve godine obavljaju preventivni mamografski pregled.
Promo period traje do 31. oktobra 2024. godine.