Doppler krvnih sudova vrata

Dopler krvnih sudova vrata i glave je bezbolna, neinvazivna dijagnostička metoda kojom se može meriti protok krvi kroz krvne sudove vrata i glave. Ovom metodom se mogu otkriti suženja krvnih sudova ili njihova proširenja (aneurizme). Na arterijama se mogu videti naslage ili plakovi koji sužavaju šupljinu krvnog suda.

Najčešća pitanja i dodatne informacije

Definicija usluge – šta je pregled, intervencija

Dopler krvnih sudova vrata predstavlja bezbolnu i neškodljivu ultrazvučnu metodu pregleda arterijskih i venskih krvnih sudova vrata i protoka krvi kroz njih.

Kako se izvodi (obavlja) pregled, intervencija

Ova ultrazvučna metoda koristi Doplerov efekat da omogući prikaz promena u brzini protoka krvi. To znači da se meri razlika u konstantnim frekvencama objekta koji se kreće (u ovom slučaju krvnih zrnaca) u odnosu na posmatrača (ultrazvučna sonda).

Ovime je omogućeno da se otkriju mnoge promene u strukturi i funkciji krvnih sudova vrata.

Sam pregled se obavlja tako što pacijent oslobodi vrat od odeće i nakita i legne na krevet. Glava se lagano zabaci unazad, a brada podigne na gore, jer su u tom položaju krvni sudovi najdostupnijni pregledu. Na kožu duž krvnih sudova se nanosi utrazvučni gel koji je na vodenoj bazi i potpuno neškodljiv.

Posmatraju se leva i desna karotidna arterija, prati se dostupan tok karotidne arterije, račvanje karotidne arterije, ali se takođe mogu videti i vertebralne arterije. Posmatra se jedna, a zatim i druga karotidna arterija.

Neposredno nakon doplera krvnih sudova vrata dobija se izveštaj radiologa koji se dalje dostavlja lekaru koji je uputio pacijenta na pregled.

Kada se zakazuje i zbog čega se obavlja – simptomi, bolesti, stanja

Dopler krvnih sudova vrata se obavlja na predlog lekara opšte medicine ili vaskularnog hirurga, mada se može obaviti i samoinicijativno.

Najčešća stanja kod kojih se preporučuje su proširenje ili suženje karotidnih arterija i kod sumnje na formiranje tromba u krvnim sudovima.

Savetuje se da se obavi kod neuroloških tegoba tipa vrtoglavice, glavobolje, kao i kod nalaza na drugim dijagnostičkim metodama (MRI, MSCT) koji ukaziju na smanjenu prokrvljenost moždanog tkiva.

Takođe se dopler vrata radi i kao kontrolna dijagnostička metoda kod pacijenata koji su imali intervencije na krvnim sudovima, moždani udar, za praćenje već dijanostikovanih aterosklerotskih promena i kod pacijenata koji imaju sklonost ka formiranju tromba, pacijenata sa povišenim nivoom holesterola u krvi, kod obolelih od šećerne bolesti i kod pušača.

Važne napomene za pacijente

  • Ne postoji specifična priprema za pregled, osim što je kod pušača potrebno da ne konzumiraju cigarete najmanje sat vremena pre pregleda
  • Pregled je bezbolan i bezbedan i može se obavljati u bilo koje doba dana
  • Trajanje pregleda je oko 30 minuta.

Naš tim iskusnih stručnjaka